Co to jest?
Cyrkulacja wody to nic innego jak rurka, którą prowadzi się od zbiornika do najdalej położonych punktów poboru c.w.u., wyposażona w tzw. pompę cyrkulacyjną. Pompa włącza się co jakiś czas, powodując przepływ wody. Dzięki temu chłodna woda z rur trafia z powrotem do zbiornika, a jej miejsce zajmuje woda o odpowiedniej temperaturze.
Jak działa cyrkulacja wody użytkowej?
W sytuacji kiedy nie odkręcamy kranu, woda pozostająca w rurach wychładza się. Po odkręceniu kranu należy poczekać, aż zleci chłodna woda z rur, zanim popłynie ciepła. Im większa jest odległość punktów punktów poboru c.w.u. od zbiornika, tym dłużej trzeba poczekać na wodę. Aby temu zapobiec, należy stosować cyrkulację.
Kiedy najczęściej stosuje się cyrkulację?
Stosowanie cyrkulacji wody jest możliwe wtedy, kiedy w pomieszczeniu mieszkalnym znajduje się zasobnik c.w.u. Cyrkulację stosuje się również, gdy odległość od źródła ciepłej wody do najdalszego punktu poboru wody jest duża.
Jakie są zalety i wady?
Oprócz zapewnienia wszystkim mieszkańcom ciepłej wody w kranie zaraz po jego otwarciu, cyrkulacja wody niewątpliwie generuje niższe koszty związane z rachunkami za wodę oraz odpływ kanalizacyjny. Cyrkulacja niestety powoduje pewne straty energii cieplnej. Oznacza to, że aby utrzymywać odpowiednią temperaturę wody w rurach, kocioł grzewczy będzie zużywał więcej paliwa. Straty energetyczne można zmniejszyć, jeśli pompa cyrkulacyjna będzie załączona tylko kilka godzin dziennie, wtedy kiedy jest taka potrzeba. Dlatego też należy ustawić na regulatorze odpowiednie czasy pracy pompy cyrkulacyjnej, dostosowując do potrzeb mieszkańców.
Przyczyny wadliwego funkcjonowania cyrkulacji
Jeśli po kilkudniowej przerwie, pompa cyrkulacyjna nie jest w stanie się włączyć, zapewne jej wirnik blokują wytrącone osady, które się w niej zgromadziły. Objawem zepsucia pompy jest zimna rura cyrkulacyjna za pompą. Jeśli pompa nie działa, należy ręcznie uruchomić wirnik. Również nieprawidłowe funkcjonowanie obiegu cyrkulacyjnego może być skutkiem zapowietrzania instalacji. Występuje to w przypadku kiedy rura cyrkulacyjna zostanie podłączona do rury ciepłej wody powyżej miejsca doprowadzenia wody do baterii. Zgromadzone powietrze w najwyższym miejscu obiegu cyrkulacyjnego uniemożliwia przepływanie wody w obiegu dlatego też układ przestaje działać. Wadę można usunąć poprzez zamontowanie automatycznego odpowietrznika pływakowego w najwyższym punkcie rury.