Czym jest krzywa grzewcza?
Krzywa grzewcza opisuje zależność pomiędzy temperaturą zasilania urządzenia grzewczego a temperaturą panującą na zewnątrz budynku.
Źródła ciepła, takie jak pompa ciepła czy kocioł gazowy, mogą płynnie regulować swoją moc. Pozwala to na dłuższą ich pracę w ustalonych warunkach, co z kolei przekłada się na wzrost ich efektywności i dłuższą pracę bez awarii.
Co ma wpływ na krzywą grzewczą?
Wpływ na krzywą grzewczą ma również to, jak zaizolowany jest budynek, gdzie jest zlokalizowany, jaki ma typ wentylacji.
Następnie znając np. powierzchnię ścian, projektant może obliczyć z jaką mocą ucieka ciepło przy tych warunkach – ile kW ciepła będzie musiał dostarczać nasz system grzewczy. Wie on także, że przy 20°C na zewnątrz różnica temperatury będzie wynosiła 0K – czyli wymagana moc wyniesie 0 kW.
W ten sposób mamy określone maksymalne i minimalne zapotrzebowanie wraz z temperaturami zewnętrznymi. Wszystko co pomiędzy, przybliżyć można prostą linią – linią zmiany strat ciepła z budynku.…
Jak właściwie ustawić krzywą grzewczą?
Najlepiej to robić, kiedy wiemy jaką wartość temperatury wody grzewczej przyjął projektant, np. przy -20°C na zewnątrz. Wiedząc to, na naszym sterowniku wybieramy taką krzywą, która przy -20°C będzie pokazywać tę konkretną temperaturę.
Co zrobić, gdy krzywa grzewcza ustawiana jest liczbowo, często nawet z częściami dziesiętnymi? Te liczby to wynik prostych obliczeń: różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i temperaturą wewnętrzną podzielona przez różnicę pomiędzy temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną.