W środowisku domowym można coraz częściej spotkać elektryczne grzałki kaloryferowe. Wydzielane dodatkowe ciepło w okresach przejściowych, daje duży komfort przebywania w pomieszczeniu mieszkalnym. Bez wątpienia elektryczne grzałki łazienkowe uniezależniają domowników od korzystania z centralnego ogrzewania oraz od zmienności temperatur na zewnątrz. Grzałki elektryczne to urządzenia w podstawowej wersji, zbudowane z elementów grzejnych, obudowy ze złączką oraz przewodu zasilającego z wtyczką. Istnieją też modele złożone, które posiadają termostat i części sterowania czasowego.
Jaką moc powinna mieć grzałka?
Konieczne jest dobranie odpowiedniej grzałki by optymalnie ogrzać pomieszczenie. Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na samym początku należy sprawdzić czy daną grzałkę można zamontować do konkretnego modelu grzejnika. Moc grzałki nie może przekraczać mocy samego grzejnika. Standardowo moc grzałki dobiera się na 70/80 % mocy grzejnika.
Jak montować?
Grzałkę montuje się prostopadle do całości drabinki grzejnika łazienkowego. Grzałkę nie należy montować poziomo, równolegle do rurek, ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia grzejnika na skutek braku przepływu czynnika grzewczego. Grzałkę można zamontować dopiero po spuszczeniu wody z grzejnika. Dodatkowe, istotne informacje instalacyjne oraz użytkowania można znaleźć w instrukcji dołączonej do ogrzewacza. Dzięki temu można zachować bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Bezpieczeństwo użytkowania
Grzałka jest urządzeniem elektrycznym dlatego też, wymaga zachowania określonych wymogów bezpieczeństwa. Istotne z uwagi na bezpieczeństwo jest, aby nie instalować grzałki nad wanną lub w kabinie prysznicowej. W zależności od rodzaju grzałek łazienkowych zalecane są normy w jakiej odległości musi znajdować się dana grzałka od środowiska wodnego. Grzałka o klasie szczelności poniżej IP44 musi znajdować się w odległości większej niż 60 cm od natrysku wodnego.