Jak zarządzać systemem ogrzewania za pomocą sterowników? Jakie korzyści przynosi ich użytkowanie? Aby odpowiedzieć na przedstawione pytania, należy przyjrzeć się systemowi od środka. Na codziennych przykładach przedstawimy sytuacje, które obrazują różnice między systemem ogrzewania wraz ze sterownikami oraz sytuacje, gdzie się z nich nie korzysta.
Opłaty za ogrzewanie
Niezależnie jakim źródłem energii jest ogrzewane dane pomieszczenie, należy wziąć pod uwagę, aby zużycie danego paliwa utrzymywało się na optymalnym poziomie. Sterowniki zarządzając ogrzewaniem, tym samym wspomagają system ogrzewania. Sprzyjają pracy urządzenia grzewczego na odpowiednich parametrach oraz wyważają dystrybucję ciepła do danych pomieszczeń w określonym czasie.
Przykład:
Użytkownik A – Obserwuje w sezonie zimowym ze zdumieniem jak ubywa paliwa grzewczego. Mimo wdrożenia w życie tradycyjnych sposobów usprawnienia systemu ogrzewania.
Użytkownik B – Na piecu grzewczym ma zamontowany sterownik, a w pomieszczeniach regulatory pokojowe. Dzięki sterownikowi paliwo grzewcze jest optymalnie zużywane. Reguluje temperaturę w pomieszczeniach w indywidualnie dobrany sposób. Od czasu do czasu sprawdza jak pracowało urządzenie grzewcze w określonych porach dnia dzięki zapamiętanym statystykom w sterowniku.
Komfort cieplny
Odpowiednia oraz optymalna temperatura w pomieszczeniu to pojęcie względne. Dla każdego domownika może to oznaczać inną temperaturę. Zmiany temperatury mają wpływ nie tylko na wysokość opłat za ogrzewanie ale też na komfort pobytu w mieszkaniu.
Przykład:
Użytkownik A – W pomieszczeniu panuje niezmienna temperatura. Każdy z domowników preferuje inną temperaturę. Dlatego ciągle trzeba zmieniać temperaturę ręcznym pokrętłem, obniżając ją albo podwyższając. Konsekwencją tego są rosnące koszty za ogrzewanie oraz niewiedza ile będzie wynosić temperatura w pomieszczeniu.
Użytkownik B – Na grzejniku ma zamontowany zdalny termostat grzejnikowy. Sprawdza oraz zmienia temperaturę w pomieszczeniu w sposób zdalny, w dogodnym dla siebie momencie. Dzięki urządzeniu widoczna jest ustawiona temperatura, którą można bezpośrednio kontrolować w różnych ogrzewanych pomieszczeniach.
Bezpieczeństwo podczas pobytu poza domem
Jak przygotować system grzewczy podczas nieobecności w domu? Na to pytanie uzyskamy odpowiedź w poniższych przykładach.
Przykład:
Użytkownik A – W okresie grzewczym wnikliwie śledzi prognozy pogody i nie wie jak poradzić sobie z ogrzewaniem domu podczas nieobecności oraz ma dylemat kto będzie nadzorował instalacje. Ponadto nie ma pewności czy system grzewczy będzie działał sprawnie.
Użytkownik B – Podczas nieobecności nie martwi się o system ogrzewania, ponieważ zamontowane sterowniki inteligentnie ze sobą współpracują. Przed wyjazdem ustawił dogodne dla siebie parametry, które będą podtrzymywane przez czas jego nieobecności. Sterownik posiada funkcję zdalnego sterowania, dlatego też na odległość będzie mógł regulować temperaturę w pomieszczeniach. Natomiast w razie problemów z systemem grzewczym otrzymuje stosowne powiadomienie na telefon.
Uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej
Praktycznym sposobem do uzyskania ciepłej wody użytkowej jest cyrkulacja. Zamontowanie pompy cyrkulacyjnej pozwala zminimalizować koszty energii cieplnej, elektrycznej oraz wodnej. Dlatego w tym celu wykorzystuje się sterownik, który zapewnia szybki dostęp ciepłej wody użytkowej, jednocześnie minimalizuje koszty jej pozyskania.
Przykład:
Użytkownik A – Ciągle denerwuje się brakiem ciepłej wody w kranie. Chcąc wziąć prysznic musi długo czekać na ciepłą wodę. Konsekwencją tego są większe wydatki związane z zużyciem dużej ilości wody.
Użytkownik B – Zamontował sterownik do pompy cyrkulacyjnej. Dlatego też niezależnie od pory ma zawsze ciepłą wodę zaraz po odkręceniu korka. Ponadto dzięki sterownikowi układ cyrkulacji pracuje tylko wtedy, gdy następuje żądanie ciepłej wody przy jednoczesnym spadku temperatury w gałęzi cyrkulacji. W związku z tym opłaty za rachunki są nie za wysokie. Tym samym sterownik sprawia, by urządzenie podgrzewając ciepłą wodę nie przegrzało się oraz sprawnie działało w instalacji.
Czas i wygoda
Intensywne dni w ciągu tygodnia mogą spowodować brak czasu na wiele czynności. Udogodnienia urządzeń bezobsługowych, sprawiają, że niektóre czynności są mniej czasochłonne. Przykładem takiego rozwiązania może być kocioł grzewczy wyposażony w sterownik, który będzie wspomagał jego pracę.
Przykład:
Użytkownik A – W okresie grzewczym musi zawsze po przyjściu do domu sprawdzić wszystkie parametry ogrzewania. Wolny czas poświęca na sprawy związane z ogrzewaniem. Bardzo się frustruje całą sytuacją.
Użytkownik B – Lubi inteligentne rozwiązania w swoim domu dlatego też zamontował sterowniki, które kontrolują temperaturę w każdym z pomieszczeń. Sterowniki wykonują dużo pracy za domownika, oszczędzając jego czas. Dzięki prostemu i intuicyjnemu użytkowaniu sterownika każdy z domowników szybko nauczył się jego obsługi.