Czym jest pompa ciepła? Jest to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która pochodzi z wody, gruntu czy powietrza.
Rodzaje pomp ciepła:
- Gruntowe – źródłem ciepła jest grunt lub podobne źródło. Pompy te wykorzystują geotermalną energię skumulowaną w gruncie. Zaletą pompy gruntowej jest jej wysoka efektywność działania, która sprawia, że może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku.
- Powietrzne – źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Są coraz bardziej popularne, ponieważ nie wymagają na starcie poniesienia wysokich kosztów. Jednak z uwagi na użycie powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła posiadają pewne ograniczenia. Konieczne jest, więc wyposażenie nieruchomości w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wspomagało pracę pompy lub ją zastępowało w okresie największych różnic temperatur.
Pompy ciepła powietrzne można podzielić na:
- pompy ciepła powietrzno-powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują je do powietrza wewnętrznego (np. w domu).
Są najczęściej stosowane i nie różnią się od klimatyzatorów niczym, oprócz tego, że ich celem działania jest ogrzewanie wewnętrznego powietrza zamiast jego chłodzenia.
- pompy ciepła powietrze-woda, transportują ciepło z zewnątrz do obiegu grzewczego (ogrzewanie podłogowe jest najbardziej wydajne) i do domowych zbiorników na wodę użytkową, która jest wykorzystywana do zasilania kranów, pryszniców w budynku.
- Wodne jako źródło wykorzystuje się ciepłą wodę płynącą. Pompy wodne cechuje wysoka wydajność energetyczna (wyższą nawet niż pomp gruntowych).
Jednak ze względu na koszty inwestycyjne są w budownictwie jednorodzinnym stosowane rzadziej. Mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu i w zależności od zewnętrznego źródła zasilania dzieli się je na: elektryczne, gazowe i olejowe.
- Hybrydowe stanowią kombinację energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego.
Zalety pomp ciepła:
- ekologiczność,
- bezobsługowość,
- niskie koszty eksploatacji lub prawie zerowe, jeżeli pompa łączy się z innymi, ekologicznymi rozwiązaniami,
- nie wymagają specjalnych warunków, poza pompą gruntową, do której jest potrzebne sporo miejsca.
Wady pomp ciepła:
- wysoki koszt zakupu i instalacji,
- wysoki poziom hałasu, który można zniwelować używając odpowiednich elastycznych materiałów.