Bojler jest to rodzaj zbiornika, w którym zachodzi proces podgrzewania wody do wymaganej temperatury za pomocą elementu grzewczego znajdującego się wewnątrz tego zbiornika. Najczęściej stosowanymi elementami grzewczymi są grzałki elektryczne oraz wymienniki płaszczowe lub spiralne, zwane też wężownicami.
Zbiornik akumulacyjny, potocznie bufor ciepła – magazynowana jest w nim woda zasilająca ogrzewanie domu. Możemy wyróżnić zbiornik akumulacyjny prosty oraz kombinowany.
Zbiornik buforowy prosty to zbiornik, który nie posiada wężownicy, jest wykonany z nieemaliowanej stali, ponieważ nie jest narażona na korozję. Ich największym plusem jest możliwość podłączenia do kilku źródeł energii.
Zbiornik buforowy kombinowany może być wyposażony w jedną, dwie, a nawet trzy wężownice. Spełniają one taką samą rolę, jak w przypadku zbiorników z pojedynczą wężownicą. Jednak dzięki dodatkowym wężownicą, istnieje możliwość podłączenia zbiorników do kolejnych źródeł ciepła, na przykład podłączając kotły na paliwa stałe. Zbiornik wtedy może działać w układzie otwartym, w sytuacji, kiedy cały system cieplny funkcjonuje w układzie zamkniętym. Zbiorniki buforowe sprawdzą się podczas wykorzystania tradycyjnych grzejników, ogrzewania podłogowego czy pompy ciepła.
Anoda magnezowa to stop nieszlachetnego fizjologicznie nieagresywnego magnezu, który rozpuszcza się w miejscu stali i zapobiega korozji żelaza. W wyniku tego procesu anoda magnezowa ulega degradacji. Zawarty w wodzie użytkowej tlen i rozpuszczone związki mineralne prowadzą do korozji zbiornika poprzez utlenianie jego stalowych ścianek – powstaje rdza. Powierzchnie mające kontakt z wodą podlegają, więc emaliowaniu. Niwelują nieprzyjemny zapach i zabarwienie wody. W przypadku, gdy woda posiada dużą zawartość siarczanów i innych minerałów może wytworzyć się siarczan wodoru o nieprzyjemnym zapachu. Anody przeznaczone są do ochrony zbiornika emaliowanego przed korozją. Zaleca się wymianę anody co około 1,5 roku.
Anoda tytanowa – wykonana została w całości z tytanu, natomiast jej część czynna pokryta jest nierozpuszczalną warstwą tlenków metali rzadkich. Działa dzięki zasilaniu zewnętrznemu. Przeznaczone są do ochrony zbiornika emaliowanego przed korozją. Ponadto niwelują nieprzyjemny zapach i zabarwienie wody.
Flansza (pokrywa, kryza) to element wykorzystywany do najczęściej występujących zbiorników gromadzących wodę. Flansza umożliwia zamontowanie grzałki o różnej mocy w zbiorniku. Takie pokrywy mają otwory umożliwiające jej przykręcenie do zbiornika. W ogrzewaczach elektrycznych zazwyczaj stosowane są pokrywy na 4 lub 8 śrub, natomiast w większych zbiornikach na 6 lub 8 śrub. Występują również jednolite flansze gdzie jest możliwe zamontowanie anody magnezowej.
Wężownica to inaczej spirala znajdująca się w zbiorniku na wodę kotłową lub wodę użytkową, która ma za zadanie utrzymać właściwą i stałą temperaturę wody użytkowej. Urządzenie wyposażone w wężownicę powinno też zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody, niezależnie od tego, w ilu miejscach jednocześnie jest na nią zapotrzebowanie. Głównym zadaniem wężownicy jest zapewnienie komfortu z użytkowania z użytkowania ciepłej wody w domu. Stal z której produkowane są wężownice, posiada słabą przewodność ciepła, co przekłada się na długie ogrzewanie wody.
Termostat – jeden z elementów, który na podstawie wskazań czujnika temperatury, aktywuje albo dezaktywuje grzałkę. To dzięki termostatowi, woda ma taką temperatura, jaką ustawi użytkownik.
Sterownik – program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim a resztą systemu. Dzięki zastosowaniu sterownika, praca systemu grzewczego jest w pełni zautomatyzowana i zoptymalizowana. Sterownik posiada interfejs służący do odczytu i do nastawienia parametrów pracy systemu. Obsługa odbywa się intuicyjnie za pomocą przycisków sterujących na module regulatora.